Sayın Başbakanımızın eşi Sayın Sare Davutoğlu’nun katılımlarıyla Konya’da gerçekleşen ‘Konya Anadolu Selçuklu Defilesi’nin kumaş tedariğini yaptık.

  |   Genel   |   No comment

Medyadoktoru Yapım firması tarafından gerçekleştirilecek olan, tasarımlarını Zeynep Kartal’ın yaptığı, Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Türkmedya, Torku, KaptanTextile destekleriyle 8 Nisan’da Konya Dedeman Otel’de düzenlenecek olan Anadolu Selçuklu Defilesinin içinde sosyal sorumluluk projesi de yer alacak. Konya Valiliğinin açtığı resmi hesap numarasına Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden herkes bağışta bulunabilecek.

 

Projenin yapımcısı Savaş Uğurlu, “En eski uygarlık merkezlerinden biri olan Anadolu Selçuklu dönemi kıyafetleri kültürel açıdan günümüze dek az işlenmiş bir konudur.Savaş Uğurlu bu önemli kültürü unutma şansımız olamaz.2015 yılında bu ve benzeri birçok ulusal uluslararası projeye imza atacağız. Yaptığımız projelerde kültürümüzle ülkemizin tanıtımına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Projemizi 8 Nisan’da Konya Anadolu Selçuklu Kültür Defilesi” ismiyle yaparak, bu önemli şehrimizi ve kültürümüzü tüm dünyaya anlatmayı hedefliyoruz. Toplumların hafızalarını tazelemek ve tarihi hasretleri gidermek gayesiyle Konya’da yapacağımız bu defileyle Anadolu Selçuklu medeniyetini bugünün diliyle görücüye çıkartacağız.” dedi.

 

Konya Anadolu Selçuklu Kültür Defilesinin tasarımlarını gerçekleştirecek olan Zeynep Kartal, tasarımla ilgili olarak: Anadolu Selçuklu Defilesinde tasarlayacağı 30 parça özel koleksiyonda Anadolu motiflerini ve renklerini temel aldığını, o dönemde olduğu gibi kendisinin de 7 çeşit kumaş deseni kullanacağını, bunların az işlenmiş bir kumaş türünün olduğunu, yüzyıllar içerisinde toplumların gösterdiği değişimle birlikte anıların zamana yenilebileceğini, 21. Yüzyılın modern ve hızla değişen anlayışı, kültürel öğelerimizle aramıza mesafe koysa da nostaljik hasretleri gidermenin yöntemlerini aradıklarını, Anadolu Selçuklu döneminin önemli hikayesinden yararlanılarak hazırlanacak olan projenin ve koleksiyonun 21. yüzyılın güncelliğini de içinde barındıracak günümüzün Avrupa’sı tarafından şekillendirilen moda kavramına alternatif bir bakış açısı olması yönüyle güncel bir tasarım hareketi olacağını belirterek, defilenin sosyal sorumluluğunun da olmasının kendisini gururlandırdığını ifade etti.

 

Eylül ayın da yapılacak olan London Fashion Week’te yerini alacak olan Anadolu Selçuklu Defilesi için 30 parça özel tasarımın defile ile tanıtılacağını da belirten moda tasarımcısı Zeynep Kartal, ‘’Uluslararası alandaki tanıtım faaliyetleri bir ülkenin, dünyadaki görüntüsü, saygınlığı demektir. Medya doktoru yapım ile sosyal sorumluluk bilincimiz doğrultusunda toplum yararına projeler üretmeye karar verdik. Bu defilenin amacı kültürümüze katkıda bulunarak, Türkiye’yi dünyaya tanıtmak. Türkiye’nin tarihi mirasına dikkat çekmeyi hedefleyip tasarımların, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmasını sağlamak. Konya’mız yurt dışında yeteri kadar bilinmiyor. London Fashion Week’te Anadolu Selçuklu Defilesini yaparak, gerek dünyanın en önemli medya mensuplarına, gerekse alanında en iyi moda tasarımcılarına Konya’mızı, ülkemizi ve Anadolu Selçuklu kültürümüzü duyurmuş olacağız. Uluslararası platformlarda Anadolu Selçuklu projesi dışında farklı ve ses getirecek projelerde yapacağız.’ dedi.

zeynep kartal zeynep kartal fashion medyadoktoru konya konya anadolu selçuklu defilesi konya valiliği il sosyal yardımlaşma dayanışma vakfı fakir çocuklar savaş uğurlu

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.